ACU a pierdut partida de pe teren propriu cu AC Recaş şi şi-a complicat situaţia pe acest final de campionat. Mâine, studenţii dispută – practic – finala pentru promovare în al doilea eşalon fotbalistic. Arădenii se deplasează pe terenul liderului, Pandurii II, echipă care însă nu poate promova, datorită retrogradării primei echipe. Cu toate acestea, există voci care susţin că echipa gorjeană va trage pentru AC Recaş, din partea căreia s-ar fi promis o importantă sumă de bani în cazul unei victorii. În cazul unei victorii, ACU este practic promovată, mai având de trecut în ultima etapă – pe teren propriu – de Becicherecul Mic.
„E cel mai important meci de până acum al acestui sezon. Nu avem altă variantă decât victoria, trebuie să câştigăm. În cazul unui alt rezultat stăm la mâna celor de la Recaş, care trebuie să se încurce şi ei. Cei de la Pandurii nu mai au motivaţie pe acest final de campionat şi sper să ne impunem. Dacă vom câştiga, suntem 99% promovaţi“, ne-a declarat Costel Bogoşel.
Antrenorul studenţilor are însă probleme de lot. „Nicolau, Dochiţa şi Mărkuş sunt suspendaţi şi Lupu nu va fi prezent la meci
În acest condiţii, ACU ar putea începe partida în următoarea componenţă: Rusu – Bilau, Aldea, Miculescu, Vlad – Cârmaci, Roşca, Ciubăncan, Jivan – Lintaru, Bota. Partida va fi arbitrată la centru de Dan Monea din Cluj, ajutat la cele două benzi de Florin Potora (Turda) şi Marius Băaln (Cluj Napoca). Traian Marcu (Sibiu) şi Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin) sunt cei doi observatori ai partidei.