Argentinianul Lionel Messi, atacantul echipei de fotbal FC Barcelona, a intrat în posesia “Trofeului Alfredo di Stefano”, acordat de cotidianul “Marca” celui mai bun jucător din Primera Division.
Messi, 22 ani, care a câştigat în acest an campionatul şi Cupa Spaniei, precum şi Liga Campionilor cu gruparea catalană, a reuşit să-l devanseze pe mijlocaşul Andres Iniesta, coechipierul său de la FC Barcelona, locul al treilea fiind ocupat de atacantul uruguayan Diego Forlan, golgheterul ediţiei trecute a campionatului spaniol.
Jurul care a decis câştigătorul trofeului acordat de cunoscutul ziar de sport din capitala Spaniei a fost compus din 14 membri, fiind prezidat chiar de către legendarul Alfredo di Stefano, preşedintele de onoare al clubului Real Madrid.
Anul trecut, la prima sa ediţie, “Trofeul Alfredo di Stefano” a intrat în posesia căpitanului lui Real, atacantul Raul Gonzalez. AGERPRES