Preşedintele Traian Băsescu a declarat, miercuri, la Radio România Actualităţi, că nu exclude posibilitatea desemnării unui premier dintr-un alt partid politic decât PD-L, dacă va câştiga alegerile prezidenţiale.
‘Categoric nu exclud această variantă. Cum n-am exclus-o nici când l-am desemnat pe Lucian Croitoru – un tehnocrat. Nu am această absurditate de a merge pe o singură variantă politică, dar nu te poţi opune atunci când este decizia unui blocaj’, a susţinut Traian Băsescu.
El a opinat că Mircea Geoană ‘are impresia că poate câştiga alegerile, lăsând România fără guvern’: Nu cred că va ţine la nesfârşit, neobservată de electorat, această cerbicie de a lăsa România fără guvern. A dărâmat Guvernul Boc, a dărâmat Guvernul Croitoru, nu vrea să dea un vot pentru Guvernul Negoiţă’.
Preşedintele în exerciţiu a reiterat că nu exclude ‘varianta Iohannis’, dar a adăugat că privirile lui ‘sunt orientate’ către un eventual premier pentru care să aibă certitudinea că nu este ‘sub controlul rechinilor’.
‘Poate fi orice – tehnocrat sau politician. Pe mine mă interesează un prim-ministru liber, nu marionetă, să fie neşantajabil şi fără obligaţii. Vreau un prim-ministru care să guverneze pentru români şi nu un prim-ministru care să facă favoruri lui Voiculescu, Vântu, Patriciu şi să se lase controlat de Hrebenciuc sau de Vanghelie. Din acest punct de vedere, şi Iohannis ar trebui să-mi dea serioase garanţii. Eu mai ştiu oameni politici care nu pot fi controlaţi’, a declarat Băsescu.
Şeful statului, care candidează pentru un al doilea mandat, ca independent susţinut de PD-L, a precizat că va lua o decizie ‘în consens cu partidele’, adăugând că nu este un om care ‘să stea îngheţat într-un proiect de gen PD-L’.
Totodată, el a reamintit că a nominalizat persoane competente de la alte partide în funcţii ale statului român, menţionând pe Mihai-Răzvan Ungureanu (SIE), George Maior (SRI) şi l-a susţinut pe Dacian Cioloş pentru funcţia de comisar european.
Întrebat dacă nu crede că o desemnare a lui Klaus Iohannis în funcţia de premier, în urmă cu două luni, i-ar fi adus avantaje electorale, preşedintele a reiterat că l-a deranjat modul în care s-a luat decizia referitoare la primarul sibian.
‘Este o socoteală pe care mi-am făcut-o şi eu, şi chiar colegi din partid m-au atenţionat asupra acestui lucru, însă modul cum s-a luat decizia, la firma domnului Voiculescu, cu Ion Iliescu, cu Hrebenciuc alături, cu Mircea Geoană (…) – acolo s-a stabilit strategia politică şi premierul. Ce încredere puteam să am eu că, deşi Iohannis e un om serios, în spatele lui jocurile nu le va face tot Voiculescu, Patriciu, Vântu’, a spus Traian Băsescu.